برای صاف کردن دندان‌ها که به آن درمان ارتودنسی هم گفته می‌شود، دندان‌ها در همان قوسی که در کنار هم قرار گرفته‌اند، با استفاده از بریس جابجا شده و صاف‌تر می‌شوند. برای صاف کردن و ردیف کردن دندان‌ ها چندین روش وجود دارد. ما در کلینیک دندانپزشکی دکتـــــرشمــــشــــیر از بهترین بریس‌های موجود در بازار استفاده می کنیم از جمله:

 • Quick Straight Teeth
 • ،Six Month Smiles
 • ردیف کننده‌های Inman
 • اینویزالاین
 • ردیف کننده‌های شفاف
 • اینکوگنیتو

خدمات ارتودنسی

در کلینیک دندانپزشکی دکتـــــر شمــــشــــیر صاف کردن دندان‌ها و درمان‌های ارتودنسی به صورت تخصصی انجام می‌شود. در این کلینیک انواع درمان‌های تخصصی ارتودنسی را با بالاترین سطح کیفیت خدماتی که می‌توانید انتظار داشته باشید؛ ارائه می شوند.
مارک و نوع بریسی که استفاده می‌کنیم به انتخاب شما و همچنین برخی عوامل دیگر که در ذیل آمده بستگی دارد:

 • میزان کجی دندان ها
 • به چه سرعتی می‌خواهید درمان را شروع کنید
 • می‌خواهید دندان‌هایتان در طول درمان چه شکلی باشند
 • می‌خواهید دندان‌هایتان با چه سرعتی جابجا شوند
 • بهترین بریس متناسب با سبک زندگی‌تان

ببینیم: نحوه انجام ارتودنسی– کلینیک دندانپزشکی دکتر شمشیر

زمان شروع درمان

باید توجه داشت که بیمار هرچه زودتر برای مشاوره مراجعه کند ( توصیه می‌شود که بیماران در ابتدای هفت سالگی به متخصص مراجعه کنند)، درمان آسان‌تر خواهد بود زیرا ارزیابی برنامه بر اساس چگونگی رشد بوده و هزینه ارتودنسی نیز کمتر می‌باشد. علاوه بر این، ارتودنسی بزرگسالان بسیار گران‌تر از ارتودنسی کودکان می‌باشد. از آنجایی که بزرگسالان نیاز به زمان بیشتری برای تطبیق با تغییرات دارند، مدت زمان درمان نیز در مقایسه با کودکان طولانی‌تر می‌باشد.

نحوه عملکرد ارتودنسی چگونه است؟

دستگاه های ارتودنسی با اعمال نیرو روی دندان ها آنها را جا به جا می کند. این نیرو با اطلاع کامل از میزان آنها و محاسبه با روش های خاص درمانی انجام می شود. پس از هر بار کشیدن سیم ها کمی درد ایجاد می شود که معمولا بعد از چند روز از بین می رود. نکته مهم آن است که درمان ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده سازی دارد. حین ارتودنسی باید جرم گیری، ترمیم پوسیدگی، کشیدن دندان و آموزش بهداشت انجام شود تا پس از اتمام ارتودنسی دندان ها در سالم ترین شکل خود قرار داشته باشد.

نحوه عملکرد درمان ارتودنسی
قبل و بعد از ارتودنسی

ببینیم: انواع روشهای ارتودنسی– کلینیک دندانپزشکی دکتر شمشیر

از چه زمانی متوجه نیاز به ارتودنسی می شویم؟

ارتودنسی محدود به سن خاصی نیست، می توان از اواخر 3 سالگی تا وقتی که دندان ها وجود دارند از این درمان استفاده کرد. گاهی اوقات در سنینی که کودکان دندان شیری دارند برای اینکه عادت مکیدن انگشت یا پستانک از سر کودک باز شود، از دستگاه های ساده ارتودنسی استفاده می شود. معمولاً اغلب مشکلات ارتودنسی در 7 سالگی زمانی که بیشتر دندان های دائمی جلویی درآمده اند خود را نشان می دهند.
البته امکان تشخیص برخی از مشکلات در سنین پایین تر نیز وجود دارد. از وقتی که دندان های دائمی رویش پیدا می کند تا حدود 12 تا 15 سالگی می توان تغییرات استخوانی و عضلانی مثل بزرگ کردن فک بیماران را انجام داد. به طور کلی بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت حدود 12 سالگی است. پس از 12 سالگی با افزایش سن بیمار درمان هم تغییر می کند.

آیا امکان برگشت درمان ارتودنسی وجود دارد؟

پس از اتمام ارتودنسی برای آنکه نتیجه حفظ شود باید دستورالعمل های خاصی را در نظر داشت. گاهی اوقات سهل انگاری افراد بعد از ارتودنسی باعث جابه جایی ناخواسته دندان ها می شود. اما نکته مهم آن است که بدن هر فرد در برابر تغییرات ناگهانی واکنش های نامطلوبی نشان می دهد بنابراین بهتر است درمان های ارتودنسی به صورت آهسته و پیوسته انجام شود.

هزینه ارتودنسی دندان‌ها

تعیین هزینه دقیق درمان تا زمان مشاوره اولیه و تهیه برنامه‌ی درمانی ارتودنسی دندان امکان‌پذیر نخواهد بود. هزینه ارتودنسی دندانمقرون به صرفه بوده و بسته به پیچیدگی مشکل متغیر است بخصوص در صورتی که نیاز به کشیدن دندان یا جراحی باشد. بیماران مبتلا به مشکلات جدی معمولاً نسبت به موارد با پیچیدگی کمتر، نیاز به زمان اضافه جهت درمان دارند. از آنجایی که وضعیت هر شخصی متفاوت است، هر مورد بصورت مجزا ارزیابی می‌شود. در طول مشاوره، تخمین هزینه های ارتودنسی و توضیح درباره‌ی جزئیات آنها امکان‌پذیر است. در ادامه برخی از عوامل خاصی که در تعیین قیمت ارتودنسی تاثیرگذار هستند، ارائه شده است.

ارتودنسی

فهرست مطالب