[vc_row][vc_column][vc_column_text]

از میان گزینه های زیادی که برای ترمیم دندان وجود دارد، ما از روش روکش و بریج که معمولاً برای محافظت از دندان های آسیب دیده و جلوگیری از خرابی بیشتر دندان مناسب است استفاده می کنیم. علاوه بر آن، برای آماده سازی شرایط جهت انجام روشهای مذکور، دندانهای خراب و مواد پرکردنی قدیمی را از دهان شما خارج میکنیم.
ما گزینه های زیادی برای بریج و روکش دندان ارائه میدهیم که عبارتند از:

 • روکش های پرسلن برای تقویت دندان های عقب
 • روکش های سرامیکی برای بهبود ظاهر داندان های جلو
 • بریج های ثابت برای پر کردن جای خالی دندان های افتاده و اتصال دندان های موجود

روکش چیست؟

روکش (یا کلاهک) پوششی است که کل سطح دندان را می پوشاند و آن را به اندازه و شکل اصلی خود باز می گرداند. روکش، ساختار داندانهایی که با پرکردن و ترمیم های دیگر قابل احیا نیستند را تقویت و محافظت می کند.
اگرچه انواع مختلفی از روکشها وجود دارد، اما پرسلاین (روکش رنگی دندان) از معروف ترین نوع هستند. آنها بسیار با دوام بوده و سالها عمر می کنند، اما همانند اکثر ترمیم های دندانی، آنها نیز در نهایت باید تعویض شوند. روکش های پرسلاین مطابق با شکل، اندازه و رنگ دندان های شما طراحی شده اند و لبخندی زیبا، طبیعی و همیشگی را برای شما به ارمغان می آوردند.

روکش دندان یا بریج چیست؟
بریج (روکش دندان)

دلایل استفاده از روکش

 • افزایش زیبایی طرح لبخند
 • وجود دندان های خراب
 • سوراخ شدن دندان های پر شده
 • حجم زیاد دندان های پر شده دردهان
 • وجود سوراخ در دندان

روکش دندان شامل چه مراحلی است؟

روش روکش گذاری معمولاً به دو جلسه نیاز دارد:

۱. اولین جلسه صرف گرفتن قالب ها یا (امپرسیون) دقیقی میشود که برای ایجاد روکش سفارشی شما مورد استفاده قرار میگیرند. تا زمانیکه روکش جدید توسط آزمایشگاه دندان ساخته شود، قالبی برای ایجاد روکش دندان موقتی که تقریباَ دو هفته بر روی دندان های شما قرار خواهد گرفت، استفاده میشود.
زمانیکه دندان بیحس است، دندانپزشک با بیرون کشیدن هر گونه خرابی و شکل دادن سطح دندان ها برای جایگیری مناسب روکش، دندان را آماده خواهد کرد. زمانیکه این کارهای جزئی انجام شد، روکش موقت شما با سمان موقت قرار خواهد گرفت و با کنترل عمل گاز گرفتن توسط شما، پزشک از درستی انجام آن اطمینان حاصل میکند.

۲. در جلسه دوم، روکش موقت برداشته، دندان تمیز خواهد شد و روکش جدید با دقت در جای خود قرار میگیرد تا از درستی فاصله بین دندانها و عمل جویدن،اطمینان حاصل شود. به شما دستورالعمل های مراقبتی داده خواهد شد و شما ترغیب می شوید که برای کنترل روکش جدید خود، به طور منظم دندان های خود را به دندانپزشک زیبایی نشان دهید.

مراحل انجام روکش دندان
مراحل انجام روکش دندان

پزشکان کلینیک دندانپزشکی دکتـــــرشمــــشــــیر از مرغوبترین مواد و پیشرفته ترین فناوری ها در ایجاد روکش دندانی شما استفاده می کنند تا از به دست آمدن نتایج استثنایی که لایق شماست اطمینان حاصل شود. ما از روکش های تمام پرسلاینی که زیبا بخش لبخند شما خواهند بود، استفاده می کنیم. ما همچنین از پیشرفته ترین فناوری برای ارائه ترمیم تاج دندانی در یک جلسه، استفاده می کنیم.

بریج ها

بریج دندان، پروتزهایی ثابت (غیر قابل حرکتی) هستند که روشی عالی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته به شمار می آیند. بریج ها انواع مختلفی دارند. شما و پزشکتان در خصوص بهترین گزینههای موجود برای مورد مخصوص به شما، با یکدیگر صحبت خواهید کرد.
«بریج قدیمی» معروف ترین نوع است و معمولاَ از پرسلاین ترکیب شده با فلز، ساخته می شوند. بریج های ثابت پرسلاین از معروف ترین نوع هستند، زیرا آنها به دندانهای طبیعی شما شبیه اند. این نوع بریج شامل دو روکش است که بر روی دو دندان مجاور (دندان های انکرینگ) قرار میگیرند و به دندانهای پانتیک (دندانهای مصنوعی) وصل می شوند و فضای خالی ایجاد شده به دلیل نبود یک یا دو دندان را پر میکنند. بریج های دندانی بسیار با دوام بوده و سالها عمر خواهند کرد، با این وجود به دلیل سایش طبیعی بین دندان ها به چسبیده شدن دوباره و جایگزین شدن نیاز دارند.

دلایل استفاده از بریج ثابت

 • پرکردن فضای خالی دندان های از دست رفته
 • حفظ شکل صورت
 • جلوگیری ازجا بجا شدن دندان ها
 • احیای توانایی جویدن و صحبت کردن
 • احیای زیبایی لبخند
 • ارتقا از پروتز متحرک جزئی به یک دستگاه دندا دائمی

بریج ثابت شامل چه مراحلی است؟

انجام بریج معمولاً به سه جلسه نیاز دارد:

۱. زمانی که دندان بی حس است، دو دندان مجاور با بیرون کشیده شدن بخشی از مینای دندان که فضای روکش را فراهم می کند، آماده می شوند. سپس، قالب (امپرسیوم) بسیار دقیقی ساخته شده که به آزمایشگاه دندانپزشکی یعنی جایی که بریج ساخته خواهد شد، فرستاده می شود. علاوه بر این، بریج موقتی ساخته شده تا جلسه بعدی، به مدت تقریباَ سه هفته در دهان شما قرار خواهد گرفت.

۲. در جلسه دوم، فونداسیون بریج که با عنوان چهارچوب شناخته میشود، به دقت کنترل میشود تا از تناسب آن اطمینان حاصل شود. سپس برای اطمینان از تناسب درست پرسلاین با دندانهای مجاور سایه رنگ پرسلاین مناسب انتخاب میشود، و بریج موقت در دهان شما چسبانده میشود.

۳. در جلسه سوم (معمولا دو هفته بعد)، بریج موقتی آماده قرار گرفتن در دهان است. سپس تست، تنظیم، و براق شده و با سمان دائمی در دهان قرار میگیرد. سپس در پایان ترمیم، دستورالعملهای مراقبتی را دریافت خواهید کرد. کشیدن نخ دندان و شستشوی درست و همچنین ملاقات منظم پزشک به حیات بریج دائمی جدید شما کمک خواهد کرد.

مراحل بریج ثابت
مراحل آماده سازی و انجام بریج

هزینه و قیمت

هزینه روکش دندان ممکن است با توجه به جنس و نوع آن، دستمزد دندانپزشک و هزینه آزمایشگاه، متفاوت باشد منظور از جنس روکش، بیشتر نوع آن مد نظر است که غالبا فلزی، سرامیکی، پرسلن ترکیب شده با فلز و یا زیرکونیوم می باشد. معمولاَ ارزانترین نوع روکش ها، پرسلن ترکیب شده با فلز میباشد که البته هزینه روکش دندان در آنها نیز به آلیاژ کار شده در زیر آن بستگی دارد. اما اگر در ساخت آن از آلیاژ مرسوم در آزمایشگاه دندانی استفاده شود، این نوع به صرفه ترین قیمت روکش دندان را دارند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بریج یا روکش زیبایی دندان

فهرست مطالب