[vc_row][vc_column][vc_column_text]

“پالپ” دندان را نمی توان با چشم غیر مسلح دید. پالپ در مرکز هر دندان قرار دارد و شامل اعصاب، بافت و رگ های خونی است که کار رساندن مواد مغذی حیاتی و اکسیژن را به دندان انجام میدهند. پالپ دندان به طرق مختلف آسیب می بیند. اغلب در کودکان، پوسیدگی دندان یا تروما باعث التهاب پالپ و درد می شود. پالپوتومی یکی از روش های درمان دندان شیری کودکان است.

پالپوتومی چیست؟

درمان کانال ریشه دندان های شیری با اسامی مختلفی در دندانپزشکی اطفال خوانده می شود، از جمله عصب کشی، پالپوتومی، پالپکتومی و درمان عصب. هدف اصلی درمان پالپ حفظ و نجات دندان آسیب دیده است.
پالپوتومی تنها زمانی انجام می شود که پالپ آلوده تنها در قسمت تاج وجود داشته باشد. دندان هم باید قابل احیا باشد. در صورتی که دندان بیش از حد آسیب دیده باشد یا دیواره آن تضعیف شده باشد، دندان را باید کشید.

پالپوتومی چیست؟
پالپوتومی – عصب کشی تاجی دندان شیری

روش انجام پالپوتومی

در ابتدا، دندانپزشک دندان کودک را معاینه می کند و از آن رادیوگرافی می گیرد. موقعیت دندان و میزان خسارت به آن نوع درمان را تعیین می کند. در برخی موارد پالپوتومی یا پالپکتومی توصیه می شود.
دندانپزشک برای راحتی بیمار کار را با بی حسی آغاز خواهد کرد. روش های متنوعی برای آرام سازی کودک شما وجود دارد که قبل از شروع کار با شما در میان گذاشته خواهند شد. در صورتی که کودک همکاری لازم را نداشته باشد، از بیهوشی استفاده می شود.

مراحل انجام پالپوتومی
مراحل درمان پالپوتومی

در طول روش انجام پالپوتومی ابتدا دندانپزشک با استفاده از رابر بند دندان را از سایر قسمت های دهان جدا خواهد کرد یا به اصطلاح با رابردم ایزوله می شود.
سپس از ابزار ویژه ای برای تمیز کردن قسمت پوسیده دندان استفاده می کند. سایر بخش های باقی مانده دندان با استفاده از دارو استرلیزه می شود.
برای اینکه دسترسی مناسبی به پالپ کرونال فراهم شود، تمام پوسیدگی ها و مینای Overhanging دندان برداشته می شود. ممکن است در حین برداشت پوسیدگی وکاربرد وسایل (instrumentation)، احساس درد داشته باشید، و این می تواند به دلیل شکست در انجام بی حسی باشد و یا گاهی اوقات این درد ناشی از هیپرمی والتهاب است.

سپس دندانپزشک از بتونه برای پر کردن دندان باقی مانده استفاده خواهد کرد. روی دندان با تاجی با اندازه مناسب پوشانده می شود و به دندان متصل می شود. در بیشتر موارد تاج از یک فولاد ضد زنگ ساخته می شود.
شش ماه بعد دندانپزشک بیمار را برای معاینه مجدد فرا می خواند. پس از درمان، برخی از بیماران دچار عفونت مجدد می شوند. تاج دندان برخی دیگر از بیماران به دلیل مصرف مواد غذایی چسبنده مانند شکلات کاراملی جدا می شود.

علائم آسیب پالپ و عفونت چیست؟

پالپ التهابی یا آسیب دیده به شدت دردناک است. حتی اگر منبع درد دیده نشود، به زودی مشخص می شود که کودک به دندانپزشک اطفال نیاز دارد.

برخی از نشانه های آسیب به پالپ عبارتند از:

  • درد دائمی ناشناخته
  • درد شبانه
  • حساسیت به دماهای گرم و سرد
  • تورم یا قرمزی در اطراف دندان آسیب دیده
  • لق بودن غیر منتظره دندان آسیب دیده

چه زمانی باید پالپوتومی انجام شود؟

هر وضعیتی منحصر به فرد است. دندانپزشک اطفال سن کودک، موقعیت دندان، و سلامت عمومی کودک را پیش از توصیه به کشیدن دندان یا انجام پالپوتومی ارزیابی می کند.
در صورتی که کودک دچار دندان درد شده است، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. مراجعه زودهنگام از انجام درمان های سنگین روی کودک پیشگیری می کند.

تفاوت بین پالپوتومی و پالپکتومی چیست؟

هر دو روش در تلاش برای حفظ دندان های پوسیده شده با پالپ آلوده به کار می روند. در پالپوتومی، دندانپزشک فقط پالپ آلوده در قسمت تاج دندان را بر می دارد. در حالی که پالپ قسمت ریشه باقی می ماند. اما در پالپکتومی، دندانپزشک تمام پالپ را حذف می کند و پالپ ریشه را با مواد پر کننده جایگزین می کند.

تفاوت میان پالپوتومی و پالپکتومی چیست؟
پالپوتومی و پالپکتومی

کاندیدای پالپوتومی چه کسانی هستند؟

بهترین کاندیدا برای پالپوتومی، کودکی با سلامت کامل بدنی است. کودکانی که مبتلا به بیماری های مزمن هستند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند مناسب این روش نیستند. بدن این بیماران به عفونت های باکتریایی حساس است. برای مثال کودکان دچار انواع لوسمی و تومور کاندیدای خوبی برای این روش نیستند.
وجود دندان شیری در دهان کودک مجوزی برای نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان وی نیست. دندان های شیری پایگاهی برای رشد صحیح دندان های دائمی هستند. افتادن و پوسیدگی زودهنگام این دندان ها مهم ترین علل نامرتبی دندان ها در بزرگسالی، نیاز به ارتودنسی و اشکالات رشد فک است. در صورتی که نشانه ای از پوسیدگی در دندان های کودک خود شدید، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه کسانی کاندید مناسب پالپوتومی نیستند؟

اگر بعد از اینکه پوسیدگی دندان به طور کامل برداشته شد، در محل اکسپوژر ، خونریزی زیادی حاصل شود و یا احساس درد وجود داشته باشد، نشان دهنده ی این است که ، احتمالا دندان مورد نامناسبی برا وایتال پالپوتومی بوده است . تا زمانی که پالپ کرونال قطع نشده است ، نباید سعی در کنترل خونریزی نمود . برای ورود به مدخل کانال ها بایستی دسترسی قیفی شکل Funnel –Shape تهیه شود . در ضمن برای قطع پالپ ، می توان از excavator قاشقی دیسکوئید تیز که بزرگتر از مدخل کانال ریشه است ، استفاده کرد .

هزینه درمان پالپوتومی

در کلینیک دندانپزشکی دکتر شمشیر ، کلیه خدمات دندانپزشکی از جمله پالپوتومی ، توسط متخصصین و دندانپزشکان حاذق و با بهره گیری از تکنیک ها و شیوه های نوین ارائه می شود. بعد از مراجعه ی شما به دندانپزشک، و معاینه دندان های شما ، دندانپزشک بهترین شیوه درمانی را برای شما انتخاب می کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

فهرست مطالب