[vc_row][vc_column width=”1/12″][/vc_column][vc_column width=”5/6″][vc_column_text]

از انواع پروتز دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

پروتز دندان ثابت

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است. پروتز ثابت خود بر دو نوع است:

۱. روکش تک واحدی دندان (single dental crown)

معمولاً دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضا دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود. گاهی به دلیل نقص عملکرد دندان (مشکلات فانکشنال)، روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید. که البته توضیحات مبسوطی در این زمینه در سری مقالات سایت از جمله روکش های دندانی و پروتز ثابت موجود است.
روکش تک واحدی دندان
روکش تک واحدی دندان (single dental crown)

۲. بریج دندان (dental bridges)

یکی دیگر از انواع پروتز، بریجهای دندانی هستند. آنچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان است. این نوع پروتز، در واقع زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.
بریج دندان
بریج دندان ( dental bridges)

پروتزهای دندانی متحرک

گاهی به دلایل متعدد نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد. در این صورت پروتزهای متحرک به کمک افزاد بی دندان یا با تعدادی دندان از دست رفته و دندان پزشکان می آید. پروتز متحرک همانطور که از نام آن بر می آید به راحتی داخل دهان گذاشته و یا برداشته می شود.

پروتزهای دندانی متحرک بر سه نوع اند:

۱.پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

آن چیزی که در بین عموم جامعه با عنوان «دندان تکه ای» موسوم است همین نوع از انواع پروتز است. پروتز پارسیل خود انواع گوناگونی دارد:
پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ): معمولاً به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار میگیرند.
پروتزهای پارسیل پروتزهای کرم کبالتز قدیم الایام به عنوان درمان بی دندانی ها با انتهای آزاد (کسانی که دندان های خلفی _دندان های عقبی _خود را از دست داده اند و دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند) یا کسانی که به هر دلیل نمی خواهند از پروتز ثابت دندان استفاده کنند مورد استفاده قرار می گرفته است. این انواع پروتز شامل ترکیب آکریل (بخش صورتی دست دندان «لثه پروتز») و آلیاژ فلزی هستند که بخش عمده آن را کرم و کبالت شامل می شود. معمولاً به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند. به همین علت امروزه انواع دیگری از پروتز پارسیل طراحی شده که بخش فلزی آن نیز به رنگ دندان می باشد و به آنها پروتز پارسیل felexite گفته می شود.
پروتزهای دندانی متحرک -پروتز دندانی پارسیل
پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

۲.پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)

حتماً دست دندان های پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها را دیده اید. این نوع از پروتز متحرک برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که تمام دندان های خود را از دست داده اند. هر چند امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی، استفاده از این انواع پروتز متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان کم هزینه ترین درمان بی دندانی مورد استفاده قرار می گیرد. پروتز کامل نیز دارای دو نوع معمولی و لثه نرم است.
پروتز کامل دندان
پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)
نکته مهم این که پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل می شود یکی دندان ها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان «لثه پروتز» موسوم است. این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

نقش پروتزهای کامل یا پارسیل با لثه نرم چیست ؟

در واقع لثه نرم به صورت یک لایه با ضخامت ۱-۲ میلی متری در زیر لثه سخت پروتز به مدت کوتاه استفاده میشود تا تورم یا التهابات لثه بیمار برطرف شده و بستر مناسبی برای دریافت پروتز با لثه سخت فراهم شود.
اگر پروتز با لثه نرم قرار باشد که به طور دایم مورد استفاده قرار بگیرد ، هرچند در ابتدا استفاده از آن بسیار راحت تر است اما نه تنها کار آیی آن بسیار پایینتر است بلکه باعث تخریب بافت لثه باقیمانده در دهان فرد می شود. در عین حال تمیز نگه داشتن پروتزهای قابل انعطاف (لثه نرم) بسیار سخت تر است و احتمال رشد انواع باکتری ها و قارچ ها در خلل و فرج آنها زیاد است.

۳. اوردنچر ( over denture )

اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک است که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند. به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.

هزینه پروتز دندان چقدر است؟

قیمت پروتز دندان اعم از هزینه پروتز ثابت یا متحرک ،معمولاً شامل مجموع هزینه های لابراتواری و دستمزد دندانپزشک می باشد. طبعاً دستمزد متخصص پروتز دندان بیشتر است. در مجموع ارجاع به همکاران متخصص پروتز در صورت لزوم در دستور کار همه دندانپزشکان قرار دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/12″][/vc_column][/vc_row]

انواع پروتز دندانی

فهرست مطالب